Pozbawienie Zachowku - Kancelaria Poznań

Pozbawienie prawa do zachowku

Spadkodawca może pozbawić prawa do zachowku osoby najbliższe. Kodeks cywilny reguluje tę kwestię całkiem szczegółowo wskazując, że spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:


1)wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2)dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3)uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.



Do tego ustawodawca przewiduje, że przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

W kodeksie cywilnym przewidziano także zastrzeżenie odnośnie darowania win . Zgodnie z art.1010 kodeksu cywilnego spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył.

Przy czym ustawa zastrzega także, że eżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Ustawa przewiduje też ochronę dalszych osób uprawnionych do zachowku. Mianowicie zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Przy czym uprawnienie zstępnych do zachowku jest warunkowane istnieniem po ich stronie prawa do zachowku.

Występowanie o zachowek wymaga rozważanie wielu szczegółowych kwestii. Zatem w każdej sprawie o zachowek zachęcamy do skorzystania z porady adwokata lub radcy prawnego w Poznaniu.

W razie potrzeby jesteśmy do dyspozycji

Tel 61 641-64-61