Zachowek zasada, wysokość – Adwokat Radca prawny Poznań

Czy wiesz, że w sprawach o zachowek obowiązuje zasada, zgodnie z którą zstępnym (mówiąc prościej i ogólnie – dzieciom) małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy przysługuje zasadniczo prawo do zachowku.

Jak zapewne poinformuje Państwa adwokat, warunkowane jest ono tym, iż byliby oni powołani do spadku z ustawy (tzn. kodeksu cywilnego).

Wysokość zachowku jaki jest należy warunkowana jest kilkoma aspektami  - jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Podobny ułamek jest przewidziany jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni. Kodeks cywilny wskazuje, iż w  innych wypadkach uprawniony do zachowku ma prawo do połowy wartości tego udziału.

Kodeks cywilny w sprawach o zachowek przewiduje też, że jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku  - a mógł otrzymać go w postaci czy to uczynionej przez spadkodawcę darowizny czy też w postaci powołania do spadku, czy w postaci zapisu –  przysługuje mu roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku. Ewentualnie jeżeli roszczenie to zostało pokryte w części to przysługuje mu prawo do jego uzupełnienia. Roszczenia o zachowek uprawniony winien kierować każdorazowo przeciwko spadkobiercy.

Zachęcamy by w sprawie o zachowek celem poprowadzenia sprawy doradzał każdorazowo adwokat lub radca prawny.


Sprawy o zachowek o Poznaniu rozpatrują w zakresie sądów rejonowych Sad Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu, Sąd Rejonowy Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu oraz Sąd Rejonowy Grunwald i Jeżyce w Poznaniu



************************************